• Przygotowania do konkursu wiedzy pożarniczej

• Kto z nas, będąc dzieckiem, nie chciał być strażakiem? Po wczorajszej wizycie druhów z OSP Małomice ilość marzących o tym zawodzie może się znacznie zwiększyć. Wizyta ta miała związek z przygotowaniami do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", a skorzystali z niej uczniowie klas I - IV.

Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy, omówili nazwy oraz zastosowanie poszczególnych urządzeń. Przeprowadzili pokaz i szkolenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie obyło się bez wielkiego lania wody z węży strażackich i działka umocowanego na wozie, co sprawiło największą radość. Przyszłym strażakom życzymy powodzenia na konkursie, a naszym gościom serdecznie dziękujemy za pokaz i prelekcję.

• Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy/ / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

• Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu,a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.

Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.

• Jak przebiegły odwiedziny przyszłych pierwszoklasistów?

• Dzisiaj gościliśmy w naszej szkole sześciolatków, którzy jeszcze chodzą do przedszkola, ale już od września rozpoczną naukę w naszej szkole. W ich pierwszym pobycie w naszej placówce towarzyszyli im oczywiście rodzice. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach przygotowanych przez naszych nauczycieli, a były to m.in. malowanie na mleku, nauka szycia i przygotowywania przepysznych soków, sianie owsa, zabawy z językiem angielskim, nauka gry na bum bum rurkach, programowanie robota Artiego oraz sportowy tor przeszkód. Dzieci stworzyły też kolorową lawę w słoiku, którą zabrały do domu (podobnie jak owies).

W tym czasie rodzice spotkali się z dyrekcją i pracownikami szkoły, aby zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną oraz uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał pamiątkę, która z pewnością będzie dobrze kojarzyła mu się z naszą szkołą. Nie zapomnieliśmy także o obiecanym malowaniu twarzy, słodkim poczęstunku, no i oczywiście... popcornie.  Zanim przyszli pierwszoklasiści zasiądą w szkolnych ławkach, jeszcze na pewno nas odwiedzą, by odbyć wspólne zajęcia z nieco starszymi kolegami i koleżankami.