Nie zmarnuj swojego życia! Z takim hasłem przyjechali do nas Rymcerze. Kim są Rymcerze? To popularny zespół rapowy z pozytywnym przekazem. Ich pierwszy album pt. „Nie zmarnuj swojego życia” zadebiutował na 3. miejscu wśród najlepiej sprzedających się płyt w Polsce.
Podczas spotkania 18 października, raperzy (Bęsiu & dj Jonas) dzielili się swoimi doświadczeniami życiowymi oraz walką z nałogami, a treści profilaktyczne przekazywali również w swojej hip-hopowej muzyce.
Motywowali również młodzież do nauki pokazując jak wiele mogą stracić wybierając złą drogę. Na zakończenie spotkania swoich sił na scenie mogli spróbować również nasi uczniowie.
Takim akcentem rozpoczęliśmy w naszej szkole profilaktyczną jesień.
Najmłodsi uczniowie w ramach tych działań obejrzeli zabawny spektakl. Celem spektaklu pt. „Nauczyć ufoludka” było pogłębienie uczniowskiej wiedzy na temat ekologii oraz zdrowego stylu życia. Aktorzy zaprosili uczniów na spotkanie z mieszkańcem Marsa, aby w ten niecodzienny sposób uświadomić dzieciom jak ważna jest troska o naszą planetę. Problematyka segregacji i przetwarzania śmieci, utylizacji groźnych odpadów, zjawisko smogu, potrzeba oszczędzania wody i energii to tylko niektóre z zagadnień poruszonych
w przedstawieniu.
Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w spektaklu pt. „Strach ma wielkie oczy”. Aktorzy Grupy T z Torunia poruszyli problem przemocy i agresji, zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci i młodzieży. Pokazali sposoby radzenia sobie w skomplikowanym położeniu. Udowodnili, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc.
Dużą dawkę profilaktyki zaserwowali uczniom terapeuci uzależnień z Ośrodka Terapeutycznego Pofil z Żar. W warsztatach profilaktycznych dotyczących środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach i mamy nadzieję, że przyczyniły się one do zwiększenia świadomości dotyczącej wszelkiego rodzaju uzależnień i propagowania zdrowego stylu życia.
Jak rozwiązywać konflikty - uczyli się uczniowie klas V-VII, podczas warsztatów prowadzonych w szkole przez psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szprotawie.
Celem szkolnej profilaktyki jest tworzenie zdrowego, wspierającego środowiska szkolnego, dbałość o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie uczniów w szkole.
C.d.n....