29 września obchodziliśmy w naszej szkole święto z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Zostało ono ustanowione w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem tego święta jest promocja lektur i głośnego czytania, a najważniejszymi odbiorcami dzieci i młodzież, ponieważ czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 26
Europejski Dzień Języków Obcych
W poniedziałek, 27 września, obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. W ramach obchodów tego ważnego dla każdego Europejczyka dnia uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie edukacyjnym „Małomice wirtualnie i realnie”.
6Dzisiaj realizowaliśmy część pierwszą, czyli zebranie podczas spaceru po mieście i okolicy dokumentacji fotograficznej służącej do stworzenia przez każdą klasę w dowolnej aplikacji internetowej wirtualnego przewodnika po mieście na podstawie zebranych wcześniej informacji o historii Małomic i opracowania ich w języku angielskim. Druga część projektu to etap przesłania przez grupy projektowe prac do komisji oceniającej prace oraz ogłoszenie wyników podczas apelu kończącego projekt, który odbędzie się w piątek - 1.10. 2021r.
Pomagaliśmy sprzątać świat!
Od wielu lat w trzeci weekend września na całym świecie odbywa się akcja „Sprzątanie świata”. Celem akcji jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas I-III przyłączyli się do akcji i 20 września z dużym zaangażowaniem zbierali śmieci w lesie w pobliżu szkoły. Przy zorganizowaniu akcji pomogli nam pracownicy Nadleśnictwa Szprotawa, za co im serdecznie dziękujemy. Przed wyruszeniem do lasu odbyło się spotkanie z leśnikami, którzy przedstawili nam w jaki sposób dbają o nasze wspólne dobro-las. Czy wiecie, że co roku pracownicy Lasów Państwowych wywożą z lasu tony śmieci pozostawionych i wyrzucanych przez ludzi...
Znamy skład nowego Samorządu Uczniowskiego!
13 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. W wyborach kandydowali uczniowie klas IV-VIII. Wybory poprzedziła kampania, podczas której uczniowie zaprezentowali swoje programy wyborcze. W tym roku odbyły się również wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego, które odbywają się co dwa lata. W tajnych demokratycznych wyborach wyłoniono następujący skład Samorządu Uczniowskiego:
Julia Więckowska klasa 8a (69 głosów),
Julia Węgrzyn klasa 7a (29 głosów),
Kamila Szewc klasa 8c (5 głosów).
Samorząd Uczniowski będzie miał również nowego Opiekuna. Liczbą 38 głosów nowym Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została P. Tatiana Fraszczyk.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów i pomysłów w bieżącym roku szkolnym.
Infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców...
Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.
Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.
W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.
Narodowe Czytanie '2021
Nasza szkoła, od początku istnienia akcji "Narodowe Czytanie", bierze w niej aktywny udział. Nie inaczej było w tym roku. Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Ma ono zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Tegoroczną lekturą była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W młodszych klasach czytaliśmy natomiast o przygodach Szewczyka Dratewki.
Rodzicu, skorzystaj z e-usprawiedliwienia
Od bieżącego roku szkolnego włączamy kolejne udogodnienie dla rodziców w wariancie Altum rozwiązania LIBRUS Synergia! Moduł e-Usprawiedliwienia daje możliwość przesyłania usprawiedliwień bezpośrednio z kont rodziców. Aby usprawiedliwić nieobecność, rodzic nie musi pisać wiadomości do wychowawcy według standardowej formułki - wystarczy, że wypełni formularz, w którym zaznaczy termin nieobecności i wpisze jej powód.
Wychowawca nie musi wyszukiwać pojedynczych dat, które podał rodzic, ponieważ usprawiedliwienia są rejestrowane automatycznie.
WAŻNE!
Wychowawca może zaakceptować lub odrzucić prośbę o usprawiedliwienie nieobecności.
W module jest także dostępna opcja przesyłania załączników.
Moduł e-Usprawiedliwienia pozwala na szybkie zarządzanie frekwencją uczniów, zwiększając wygodę rodziców i nauczycieli, eliminuje opóźnienia w procesie uzupełniania dokumentacji oraz zmniejsza ryzyko popełniania błędów.
Serdecznie zachęcamy Państwa do korzystania z tego modułu.
Inauguracja roku szkolnego 2021/2022
Pierwszy dzwonek zabrzmiał w naszej szkole punktualnie o godzinie 9.00. Pani Dyrektor, Renata Fuławka przywitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości; uczniów, rodziców i nauczycieli. Radość z rozpoczęcia była dla wszystkich tym większa, iż mogliśmy spotkać się w szkole, nie zaś zdalnie, przed ekranem komputera.
Zarówno dyrekcja, jak i zaproszeni goście życzyli wszystkim dobrego roku szkolnego, sukcesów, wytrwałości i zdrowia. O tym jak dbać o zdrowie przypomniała pani pielęgniarka, Ewa Będkowska. Wspomniała, jak ważnym jest zdrowe odżywianie, sen oraz aktywność fizyczna, które mogą ustrzec nas przed zachorowaniem. Kampania informacyjno-edukacyjna dotyczyła również szczepień. Pani pielęgniarka odczytała informacje Ministra Zdrowia oraz poinformowała zebranych o możliwości szczepień przeciwko COVID-19 dla uczniów od 12 roku życia oraz członków ich rodzin.
Procedury bezpieczeństwa - przypomnienie
Jak już pewnie wiecie rok szkolny 2021/2022 rozpoczyna się w trybie stacjonarnym, tzw. "normalnym" Pomimo tego na terenie szkoły w dalszym ciągu obowiązywały będą procedury bezpieczeństwa związane z rozprzestrzenianiem się Covid-19. Krótka przypominajka o najważniejszych zasadach:
- maseczkę nosimy w częściach wspólnych szkoły, np. na korytarzach (musimy ją zabrać z domu),
- przy wejściu do szkoły dezynfekujemy dłonie lub myjemy je dokładnie wodą z mydłem,
- nie pożyczamy przyborów szkolnych od kolegi/koleżanki,
- lekcje mamy w tym samym gabinecie, z wyjątkiem informatyki i wychowania fizycznego,
- bez powodu nie gromadzimy się w dużych grupach,
- staramy się zachować odpowiedni dystans od innych uczniów i pracowników szkoły.
Od 6 września ruszają zajęcia wspomagające
Szanowni Rodzice,
na podstawie § 10f rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2021 poz. 1343 z późn. zm.) w szkole planuje się zorganizowanie zajęć wspomagających, o których mowa w § 10f ust. 1 wymienionego rozporządzenia, w okresie od dnia 6 września 2021 r. do dnia 22 grudnia 2021 r.Od 6.09.2021 r. do 22.12. 2021 r. chętni uczniowie klas IV-VIII będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach wspomagających, mających na celu utrwalenie wiadomości i umiejętności po zdalnym nauczaniu z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego. Zajęcia prowadzone będą z takich przedmiotów jak: język polski, język angielski, matematyka, historia, geografia, fizyka, biologia. Zajęcia z danego przedmiotu będą odbywały się w wymiarze 1 godziny tygodniowo, wyłącznie w trybie stacjonarnym. Deklaracje uczestnictwa w zajęciach zostaną rozdane przez nauczycieli prowadzących w pierwszych dniach września.
Zajęcia będą prowadzone w bezpośrednim kontakcie z uczniami, w grupie liczącej co najmniej 10 uczniów (może być to także grupa międzyoddziałowa lub międzyklasowa).
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie